چگونه مسئله خود را حل کنیم؟

چگونه مسئله خود را حل کنیم؟

موضوع: چگونه مسئله خود را حل کنیم؟

نویسنده: امیرحسن خواجوی

حجم انبوه مشکلات را چگونه ساده سازی کنیم؟

ارسطو بر این باور بود که  قیمت عادلانه قیمتی است که انسان در برابر هرچیزی که میدهد به همان میزان چیز دیگری را دریافت کند.

ما برای حل مشکلاتمان معمولا ساعات زیادی از زندگی خود را اختصاص می دهیم، بی شک عمر آدمی گرانبها ترین چیزی است که آدمی دارد و هر فرد انسانی به شرط داشتن عقل سلیم حاضر است تمام موجودی مادی خود را صرف بودن خود نماید.

از یاد نبریم که کیفیت بودن آدمی هرچند مهم است اما این کیفیت تنها به شرط بودن و حیات داشتن فرد ارزشمند است.

با وجود بدیهی بودن جملات گذشته بسیاری از ما زندگی خود را در وضعیت دراماتیک به کشمکش های طولانی مدت سپری می کنیم. این در حالی است که یک فرد هرچند گرفتار و درمانده باید این مهم را همواره به خاطر داشته باشد که مهمترین سرمایه او عمری است که در مسابقه با زمان در حال سپری شدن است.

در این بین زندگی اجتماعی انسان ها هموراه وضعیت های دراماتیکی را خلق می کند که عبور از آنها معمولا به صرف هزینه زمانی و مادی زیادی نیازمند است. در این مطلب تلاش می شود تا ضمن ارائه راهکارهای ساده انسجام ذهنی شما را در مواجهه با یک پدیده روزمره و پیچیده بیشتر پرورش دهد.

در ابتدا مشکلات خود را بر روی یک ورق کاغذ لیست کنید. شاید نوشتن این همه مشکلات برای شما قدری ملال آور باشد و شما را از لحاظ روحی دچار تکدر خاطر کند اما فراموش نکنید شرط اول حل هر مسئله ای مواجهه بی واسطه با آن مشکل است.

در واقع شما با نوشتن مشکلات خود مشکلات ذهنی را به نوعی عینی سازی می کنید و راه مواجهه با آن مشکل را بهتر و سریعتر پیدا می کنید.

سپس ارتباط میان مشکلات خود را به لحاظ رابطه علت و معلولی پیدا کنید. لازم به ذکر است که بسیاری از مشکلات امروز ما ریشه در تصمیمات گذشته خود و اطرافیان ما دارد. در این مرحله از مقصر یابی پرهیز کنید و تمرکز خود را بر پیدا کردن مسئله مرکزی متمرکز کنید.

البته شاید شما بیش از یک مسئله مرکزی داشته باشید اما شما به سادگی می توانید ریشه یابی مشکلات خود را در بستری راحت و به دور از دغدغه پیگیری کنید.

در این مرحله شما به مسئله و یا مسائل اصلی خود نزدیک شده اید. در واقع ابزار شما قلم، کاغذ و ذهن نقاد است که با بی پروایی به ریشه یابی مسئله خ.د مبادرت ورزیده است.

به عنوان مثال: شما به عنوان مدیر یک شرکت با مشکلات متعددی مواجه هستید. مشکلاتی از قبیل بیمه، حقوق و دستمزد معوق، مالیات، کمبود نقدینگی، افزایش قیمت ارز، تعطیلات ناخواست، رقبای پیشرو و… طبیعی است که در این مثال ذهن شما با هم آمدی مشکلات مواجه است و این هم آمدی مسائل سازه منطقی ذهنی شما را در این مرحله کاملا مشغول کرده است.

کافی است یکبار مسائل ذهنی را با تکنیک عینی سازی بر روی کاغذ بنویسید، سپس رابطه علت و معلولی بین مسائل را پیدا کنید و نهایتا شما به مسئله اصلی خود خواهید رسید.

در این مرحله می توانید با مشورت گرفتن و استفاده از تجربیات دیگران با حل مسئله مرکزی خود به طریق عینی مسائل دیگر را نیز حل کنید.

معجزه عبور از ذهنیت به عینیت و حل عینی مسائل ساختار منطقی حل مسئله ذهن شما را تا حد زیادی مرتفع می کند.

راه حل وجود دارد

ازم به ذکر است هرچند شرایط محیطی به میزان بسیار زیادی بر روی کنش ها و رفتار های ما تاثیر می گذارد و بسیاری از مسائل امروز ما نتیجه تصمیمات دیگری بوده است اما از یاد نبریم این مسئله که اکنون با آن مواجه هستم مسئله من است و تنها من می توانم آن را حل کنم لذا آدمی در مواجهه مسئولانه با مشکلات خود باید طریق عینی سازی مسئله را طب نمیاد و از قبل تصمیم بر محکوم بودن خود نگیرد.

لازم به ذکر است هرچند شرایط محیطی به میزان بسیار زیادی بر روی کنش ها و رفتار های ما تاثیر می گذارد و بسیاری از مسائل امروز ما نتیجه تصمیمات دیگری بوده است اما از یاد نبریم این مسئله که اکنون با آن مواجه هستم مسئله من است و تنها من می توانم آن را حل کنم لذا آدمی در مواجهه مسئولانه با مشکلات خود باید طریق عینی سازی مسئله را طب نمیاد و از قبل تصمیم بر محکوم بودن خود نگیرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه راه حل ضمن حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تنها به توانمند شدن مجدد کسب و کار شما می اندیشید