شبکه راه حل چگونه مشکلات کسب و کار های آسیب دیده از کرونا را مرتفع کرد؟ (1)

شبکه راه حل چگونه مشکلات کسب و کار های آسیب دیده از کرونا را مرتفع کرد؟

همواره هر بحرانی در ذات خود دربردارنده پیام هایی است که معدود افرادی این توانایی را دارند تا از دل بحران به اصلاح سیستم دست بزنند. به عنوان مثال زمانی که یک شهر با حادثه زلزله مواجه می شود هستند افرادی که پس از عبور از نقطه بحرانی نخست بهترین  انتخاب را انجام می دهند معمولا این افراد مشغول به جمع آوری داده های و ثبت وقایع نگاری می شوند تا این تجربیات در آینده مورد استفاده دیگران قرار گیرد.

بحران شیوع کرونا ویروس نیز ماننده زلزله ای سهمگین سازهای سنتی اقتصاد جهانی را دستخوش تخریب کرد و در همان زمان بودند افرادی که مشغول وقایع نگرای و ثبت چگونگی مقابله با بحران شدند.

شبکه راه حل نیز یکی از این سازه ها بود که علاوه بر ثبت داده ها به صورت همزمان اقدام به ارائه راه حل متناسب نمود.

شبکه راه حل با استفاده گسترده از دانش جامعه اندیشگاهی کشور در ابتدا تلاش کرد ضمن بررسی دقیق پدیده به وقوع پیوسته بسته های پیشنهادی ترمیمی خود را متناسب با تغییر شرایط صورت بندی کند.

تولید 67 گزارش راهبردی در خصوص مواجهه با پدیده کرونا و نسبت تاثیر کرونا بر کسب و کارها تنها گوشه ای از این فعالیت بود. که به مدد مرکز پژوهشی آرا صورتبندی شد.

نتیاج بررسی نشان داد مهمترین پدیده ای که کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا با آن مواجه شدند از قرار ذیل است:

1- از دست رفتن سهم عمده بازارهای سنتی

شبکه راه حل ضمن بررسی 1500 کسب و کار به این نتیجه رسید کسب و کارهای که به شدت به حضور انسان در زمینه استفاده از خدمات نیازمند بودند آسیب اصلی را از این بحران متحمل شدند. کسب و کارهای همچون گردشگری، صنعت توریسم، صنعت حمل و نقل از مهمترین این کلان آسیب دیدگان بودند.

شبکه راه حل پیشنهاداتی همچون تولید بسته های سفر اختصاصی، تولید بسته های گردشگری آکواریومی و … را به عنوان راه های عبور از بحران موجود برای کسب و کار های این دسته پیشنهاد داد.

2- ایجاد پدیده نیروی انسانی مازاد

بسیاری از کسب و کارهای دولتی و خصوصی با توجه به قوانین موجود در شرایط کرونایی دست به تعدیل نیرو زدند و این مهم از یکسو آسیب جدی را متوجه اقتصاد کرد و از سوی دیگر قدرت خرید جامعه را به شدت کاهش داد.

در این خصوص شبکه راه حل اقداماتی همچون توانمند سازی نیروی انسانی مازاد و ارائه بسته های تشویقی به منظور توسعه منابع انسانی بخش کشاورزی و دامپروری و باز تعریف تجارت و بازرگانی منطقه ای را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داد.

3- ایجاد پدیده بدهی انباشته

بسیاری از کسب و کارهای در شرایط سخت کرونایی با بدهی های به روزی مواجه شدند که به دلیل انجام نشدن تعهدات مالی طرفین کسب و کار موجود را تا مرز تعطیلی قطعی برده است.

شبکه راه حل با استفاده از ظرفیت های مذاکراتی خود و تسهیل گرانه ضمن ارائه بسته های دقیق آموزشی با ایجاد درگاه های فروش جدید و تحقق مارکت های دیجیتال تا حد حد زیادی جریان نقدینگی را به کسب و کار های آسیب دیده برگردانده است.

4- ایجاد مشکلات حقوقی

در ایام کرونایی بسیاری از تعهدات قراردادی به دلایل متعدد عملی نشد و پیمانکارن در مرحله عمل یا انبوه مطالبات کارفرمایانی مواجه شدند که حتی توان انجام به تعهد مالی خود را نداشته اند.

در این بین شبکه راه حل ضمن ارائه بسته های آموزش حقوقی با استفاده از ظرفیت جهادی وکلای خود بسیاری از مشکلات کسب و کارها را مرتفع و یا در مرحله صلح قرارداد.

در مجموع شبکه راه حل با استفاده از ظرفیت های بی بدیل جامعه  اندیشگاهی کشور و استفاده از پیشران فضای رسانه به خصوص در بخش مردم نهاد گام ها و بسته های مخصوصی را به منظور هدایت کسب و کار های آسیب دیده از کرونا مهیا نمود.

شبکه راه حل بر این باور است راه اصلی عبور از بحران تنها در توسعه همدلی است و مدیریت شبکه های اجتماعی به معنای دقیق کلمه توسعه همدلی افرادی است که در کنار هم و برای یکدیگر زندگی می کنند.

شما نیز می توانید ضمن مشاوره رایگان در خصوص کسب و کار خود بسته مخصوص عبور از بحران را که به صورت اختصاصی توسط شبکه راه حل صورتبندی می شود از این سامانه دریافت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه راه حل ضمن حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تنها به توانمند شدن مجدد کسب و کار شما می اندیشید